Seznamte se. BCAA jsou větvené aminokyseliny, jmenovitě L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin. Při každé fyzické zátěži vaše tělo čerpá energii ze zásob glykogenu (cukr). Jakmile ale cukr dojde, například při dlouhodobém tréningu, nastupuje čerpání energie z větvených aminokyselin. Abyste se vyhnuli této ne zrovna příznivé situaci pro vaše tělo, doporučuje se zejména sportovcům dodávat tělu větvené aminokyseliny BCAA. Kdybyste BCAA chtěli hledat v klasické stravě, asi byste narazili. Ve většině potravin je BCAA nedostatek. Proto byly vyvinuty speciální doplňky s vysokým obsahem BCAA, které jsou mimo sportovců doporučovány také lidem s nedostatečným příjmem bílkovin, nebo těm, kteří se snaží snížit svoji váhu redukování příjmu potravin a zároveň vyšší fyzickou aktivitou.

K čemu jsou BCAA dobré?

Pravděpodobně si právě většina z vás říká, že o aminokyselinách BCAA v životě ještě neslyšeli, takže to zase taková hitovka nebude? To byste ovšem zůstávali ve velkém omylu. Kyseliny BCAA jsou pro naše tělo velmi důležité nejen pro zvýšení svalové hmoty a regeneraci svalů, ale zároveň pomáhají naši svalovou hmotu chránit při vysokém fyzickém výkonu, či při snižování váhy. Zároveň také zvyšují absolutní sílu a pomáhají při spalování tuků a v boji při redukci s nadváhou.

Doplněk stravy x potraviny

Jak již bylo zmíněno, v potravinách se aminokyseliny BCAA příliš nevyskytují. Kdybyste si je ovšem chtěli dopřávat výhradně v potravinách, našli byste je například v mléčných výrobcích, v červeném masu, kde je jich nejvíce, a v potravinách s vyšším obsahem proteinů. Co se týká doplňků stravy, máte na výběr z BCAA v tekuté formě (tablety, želatinové kapsle), či sypké formě. Poměrně oblíbeným doplňkem stravy je Myprotein BCAA, který vám aminokyseliny dodává v instantní formě v poměru 2:1:1, ve prospěch L-lecinu. BCAA Myprotein jsou lehce rozpustné a můžete si je dopřát smícháním s vodou nebo jakoukoli vaší oblíbenou ovocnou šťávou. Doporučuje se podávat je po celý den a zejména před tréninkem. Neméně oblíbený je také přípravek Glutamin BCAA, který si stejně jako Myprotein můžete pořídit v mnoha internetových obchodech. Kromě budování a regenerace svalů má doplněk stravy Glutamin také antioxidační účinky, díky kterým likviduje toxiny přímo ve vašich svalech.