Bazální metabolizmus, neboli zkratka BMR je energetický výdej těla k jeho chodu.  Do tohoto energetického výdeje těla za 1 den (24h) spadá veškerý chod těla.  Pozor do bazálního metabolizmu nepatří žádné pohybové aktivity například běhání atd. jedná se čistě o chod těla. Tedy správný chod tělesných orgánů, mozku, bytí srdce, vyživování svalů, udržování tělesného tepla atd.

Jak vypočítat bazální metabolizmus (BMR)?

Bazální metabolizmus se vypočítá podle jednoduchého vzorce, který je odlišný pro ženské a mužské pohlaví.

Muž: BMR = 66 + (13,7 * hmotnost v kg) + (5 * Výška v cm) – (6,8 * Věk)
Žena: BMR = 655 + (9,6 * hmotnost v kg) + (1,8 * výška v cm) – (4,7 * Věk)

Pozor výsledná hodnota není přesná. Jedná se pouze o přibližnou hodnotu vašeho bazálního metabolizmu, protože počítá pouze z hmotností a bere v potaz, že například svaly mají vyšší kalorickou náročnost.

Pro přesnou hodnotu vašeho Bazálního metabolizmu byste si museli nechat udělat analýzu vašeho těla, například pomocí přístroje inBody, který zjistí kolik máte v těle svalů, tuků, atd. a z těchto údajů vám zjistí vaší přesnou hodnotu bazálního metabolizmu.

Lze zvýšit hodnotu bazálního metabolizmu?

Odpověď zní samozřejmě ANO. Jak jsem již psal výše například svaly jsou pro uživení mnohem více kaloricky náročné a tedy pokud budete posilovat a nabírat svalovou hmotu bude vaše hodnota bazálního metabolizmu vyšší. Což  bude pro vás výhoda, že nebudete muset dělat tolik pohybových aktivit a budete pálit stejné množství tuků.