Na těchto stránkách naleznete několik receptů na detoxikační smoothie koktejly. Často se ptáte „Co to je detoxikace?“ a to se vám budu snažit objasnit podrobněji v tomto článku. Na úvod bych chtěl vyvrátit myšlenku mnoha lidí, že pro detoxikaci organizmu stačí pít pouze smoothie koktejly ze zeleného ovoce (kiwi, jablka, hroznové vína, atd.) a citrusů (grapefruitu, limetky/limety, citronu, atd.), pro pořádnou detoxikaci je potřeba kombinovat tyto koktejly s dalšími takzvanými superpotravinami (mladý ječmen, chlorella, atd.). Tyto superpotraviny se prodávají v mnoha formách od sušeného prášku po tablety. Osobně bych doporučoval spíše v čistější podobě prášku.

Detoxikace není sprosté slovo

Logicky si odvodíte z názvu tohoto procesu, že „něco“ je toxikované a nutné je provést opačný proces, proto ta předložka „de“. Nejjednodušeji se to vysvětlí na přirovnání lidského těla k motoru auta. Lidské tělo je svým způsobem také stroj, který potřebuje jistou údržbu a servisní práce. U motoru auta dochází k výměně oleje, zkontrolování hladkého chodu, atd. Především je důležité, na co daný motor jezdí. Od toho se odvíjí jeho životnost, pokud budete lít do nádrže kvalitní naftu či benzín. Motor bude mít dlouhou životnost, díky tomu s daným autem ujedete desítky tisíc kilometrů. Na druhou stranu, jestli do nádrže nalijete například přepálený olej, tak brzo dojde k zadření motoru = auto je „kaput“.

Koupit nové auto není problém, pokud máte finanční prostředky, ale lidské tělo máte jen jedno! Dnešní stravování by se dalo přirovnat právě k lití přepáleného oleje do motoru auta. Většina potravin je plná chemie, konzervantů, barviv a umělých látek s kterými si zpravidla náš organizmus nedokáže zcela vypořádat. Nejen konzumací potravin dochází k toxikaci organizmu i braním léků, používáním u žen různých kosmetických přípravků, v neposlední řadě na různých místech kvalitou ovzduší.

Poznámka: Detoxikace střev je vhodná, pokud často trpíte nadýmáním.

Odbornější formulace

V lidském těle výše zmíněnými faktory dochází k hromadění oxidačního stresu, který je zaviněn nadměrným množstvím nežádoucích volných radikálů.  Oxidační stres má na svědomí různé civilizační nemoci a zdravotní problémy. Tělo se dokáže vypořádat s oxidačním stresem pomocí procesu detoxikace organismu, pro tento proces potřebuje dostatečné množství antioxidantů, které jsou obsažené v ovoci, superpotravinách, atd.

Upozornění: Před začátkem detoxikace těla byste měli navštívit svého praktického lékaře a vaše plány s ním zkonzultovat. Zda je vámi vybrané řešení pro vás vhodné a zdravotně v pořádku.