Kvapem se blíží Vánoce. Jedno z nejvíce nenáviděných období roku z pohledu dodržování zdravého životního stylu. Každoroční obžerství omlouvané klasickou výmluvou „Jsou přeci Vánoce“. Někteří lidé si myslí, že nad přírůstkem tukové tkáně vyzrají polykáním či pitím spalovačů tuků. Hned na úvod vám chci oznámit smutnou zprávu. Zázračné spalovače tuků neexistují. Žádná tabletka nedokáže, aby vám jako mávnutím kouzelného proutku zmizela za měsíc pneumatika kolem vašeho pasu. Nenechte se tedy zlákat kdejakou lákavou reklamou na rychlé zhubnutí. Hubnutí snadné není a nikdy nebude. Na druhou stranu vám ho spalovače tuků pomohou zefektivnit. Jakým způsobem opravdu fungují? To se vám pokusím vysvětlit.

Poznámka: Bez pohybu a intenzivní fyzické aktivity nebude žádný spalovač fungovat. Ideální čas ke konzumaci je cca 30 minut před tréninkem.

Jak pomáhají spalovače hubnout?

Druhů na trhu je nespočet a liší se svým složením. Největší část zabírají spalovače založené na dodávce energie k delší fyzické aktivitě. Princip je jednoduchý čím déle cvičíte, tím více spálíte. Nejčastěji obsahují kofein, taurin. Zpravidla se jedná o čistý kofein nebo získaný z extraktu zeleného čaje. Skvěle se hodí, jestliže chodíte posilovat večer unavení po dni stráveném v práci.

Další druh působí na funkci termoregulace těla. Hlavním zástupcem je synephrine. Efekt na sobě pocítíte v podobě intenzivnějšího pocení. Nakonec mezi hlavní složku patří L-Karnitin, který zlepšuje efektivitu odvádění škodlivých látek z těla. Často se s ním setkáte v tekuté formě.

Důležité: Vždy je doporučené konzultovat užívání jakéhokoliv doplňku výživy se svým praktickým lékařem.

Jak vybrat spalovač tuku

Na trhu se prodávají různé přípravky na hubnutí, které obsahují komplexní složení z více surovin. Například výtažky z kávy a zeleného čaje, kofein, taurin, synephrine, L-Karnitin. Každá ze složek působí na lidské tělo jiným způsobem, což jste se dozvěděli v předchozím odstavci. Ke komplexním jsou dostupné i jednosložkové produkty obsahující pouze konkrétní surovinu. Výběr toho vhodného je dosti individuální záležitost. Většina těch komplexních obsahuje kofein, na který jsou někteří lidé velice citlivý a nemohou pak v noci usnout, zvláště pokud cvičí ve večerních hodinách. V takovém případě bych se produktu s obsahem kofeinu vyhýbal.

Tip: Velký výběr spalovačů  komplexních i jednosložkových naleznete v internetovém obchodu SPORTMARKET.cz.