V tomto článku se vám pokusím pomoci s výběrem kvalitních nožů a jejich sad. Sami poznáte, že ne vždy je to snadné. Obecné dělení je podle materiálu, z něhož je ostří vyrobeno. Dnes jsou velmi populární keramické nože z mnoha důvodů. Za prvé je není potřeba často brousit jako u ocelových, ale především nijak nedegradují živiny v krájeném ovoci či zelenině. Na druhou stranu stále spousta lidí a profesionálních kuchařů nedá dopustit na „staré dobré“ ocelové a ten jedinečný pocit při jejich ostření.

Tip: Nedávno jsem četl zajímavý článek na iDNES.cz, ve kterém byl návod na ostření nožů bez ocílky.

Ocelové mají oproti keramickým výhodu ve větší pevnosti materiálu a zlomit ocelový nůž je skoro nemožné. Bohužel velkou nevýhodou je, že nejsou antibakteriální a jejich ostří při krájení je schopno určité druhy žádaných živin zabít.

Keramické nebo ocelové nože?

U mě osobně vyhrávají keramické z výše uvedených důvodů. Oceňuji, že si neuchovávají pachy pokrmů, které byly dříve krájeny. Nerad bych, aby například koláč po ukrojení byl případně cítit od cibule, která byla univerzálním nožem krájena den předtím.

Nežli kupovat nože po kusech je cenově výhodnější koupit sady keramických nožů. Kvalitní jsou často v dárkových baleních i s dřevěným, ocelovým stojanem.

Na co si dát pozor při výběru

Pří výběru dávám velkou váhu na reference lidí a osobní zkušenosti na různých diskuzních fórech. V tomto ohledu je velmi nápomocný i internetový portál Heureka.cz, kde lidé recenzují zakoupené produkty. Navíc lze rovnou „proklepnout“ i obchod, ve kterém si chcete nože zakoupit. Solidní internetové obchody v Heurece jsou ověnčené oceněním Ověřeno zákazníky, které má přísné podmínky pro udělení.

Nebojte zeptat svého prodejce, ať už osobně v prodejně nebo skrze kontaktní formulář/chat v internetovém obchodě. Solidní prodejce hravě odpoví na vaše dotazy a doporučí vám nejvhodnější zboží podle vašich požadavků. Navíc budete vědět, že se nejedná o pouhého přeprodejce něčeho, čemu vůbec nerozumí.

Poznámka: Kvalitní sady nožů vyrábí švýcarská firma Royalty Line, jejíž výhradní zastoupení v České republice zajišťuje internetový obchod RoyaltyLine.cz. V případě, že bydlíte blízko Prahy, navštivte showroom v ulici Lahovská 114 Praha 5.