Pokud budete v obchodě hledat kvalitní olivový olej, vždy důkladně čtěte etiketu a nehleďte primárně na cenu. Cena je zde velice matoucí, protože nekvalitní verze vyrobené z pokrutin mohou dosahovat poloviční ceny, oproti kvalitnímu Extra panenskému (Extra Virgin), přitom kvalitativně je rozdíl propastný. Extra panenský olivový olej je vyroben mechanickým lisováním čerstvých oliv, oproti tomu verze z Pokrutin je vyrobena pomocí chemických látek z odpadu vylisovaných oliv.

Jak poznat kvalitní olej?

Jak bylo zmíněno, musí se jednat o Extra panenský, vyrobený čistě mechanickým lisováním. Díky tomuto technickému postupy dochází k zachování vysokého obsahu antioxidačních látek a řadě vitamínů (A, D, E a další.). Určitě jste slyšeli mýtus, že všechny tuky jsou špatné. Samozřejmě je to hloupost, například v olivovém oleji jsou zdravé nenasycené tuky, které pomáhají ke snižování cholesterolu.

Zajímavost: Profesionální degustátoři určují kvalitu, podle vůně a chuti. Barva nehraje vůbec žádnou roli a neovlivňuje chuť.

Skladování je velice prosté. Oleji nesvědčí nadměrné teplo, poněvadž z důvodu zvýšené teploty dochází ke žluknutí, které snadno poznáte okem na hladině. Zároveň se vyvarujte vystavování slunečním paprskům, které způsobují oxidaci. Olivový olej skladujte v tmavém chladnějším prostoru s teplotou maximálně 25 stupňů.

Rád bych vám doporučil kvalitní řecký extra panenský olivový olej Terra Creta, který do České republiky dováží firma Pemap s dlouholetou tradicí od roku 1992. Kromě kvality u výrobků Terra Creta oceníte verzi obalu v podobě spreje, což je u nás stále vzácnost, přitom nabízí nespočet výhod.

Chutný recept s olivovým olejem Terra Creta:

Příprava přílohy:

  • Omyjte nové brambory a nakrájejte je na čtvrtiny.
  • Přidejte na ně olivový olej s kořením, poté důkladně promíchejte.
  • Připravte si pekáč na něj vložte pečící papír.
  • Následně vložte na pečící papír brambory.
  • Pekáč vložte do předehřáté trouby na 200 stupňů a pečte cca 40 minut do křupava.

Příprava lososa:

  • Připravte si teflonovou pánev a postříkejte jí sprejem Terra Creta.
  • Počkejte, až bude pánev rozpálená a vložte na ní lososa.
  • Smažte přibližně 4 minuty, následně lososa obraťte a smažte další 4 minuty.

Tip: Terra Creta olivový olej můžete nakupovat přímo na eshopu firmy Pemap, či v obchodních řetězcích. Například v Kauflandu.