Je lepší Finská sauna nebo Infrasauna?

Rád bych vás v tomto článku seznámil s Finskou saunou a Infrasaunou a popsal, rozdíly mezi těmito saunami a jejich výhody, či nevýhody.Je lepší Finská sauna nebo Infrasauna? Toť otázka. Nejdříve něco z historie slovo sauna je finské slovo označující místnost vysoce vytopenou a izolovanou od okolí. Důvodů, proč využívat sauny je mnoho. Díky ohřátí lidského těla nad jeho normální hodnoty nastává příjemný pocit a vy můžete v klidu relaxovat. Sauna je doporučována také po fyzické námaze, například pokud jste měli trénink v posilovně, či si byli zaběhat sauna je pro vás to pravé místo kam zamířit. Poněvadž se v sauně uvolňují napnuté a unavené svaly a tělo následně lépe regeneruje. Kromě fyzického přínosu sauna působí blahodárně i na váš mozek, uvolňuje napětí a stres.  Pro Finy je sauna neodmyslitelnou součástí jejich zvyklostí a kultury.

Finská sauna

Finské sauny se dělají jak v provedení vnitřním tak i venkovním. Vnitřní finské sauny dnes zapadnou díky svému modernímu vzhledu, takřka do jakékoliv části domu a venkovní se hodní do jakékoliv zahrady. Finská sauna má kamna, na kterých jsou položeny kameny, které se občas polejí vodou. Princip Finské sauny spočívá v šíření tepla skrz vzduch a páru, díky nim teplo se teplo šíří celou saunou a i na vaší kůži. Doba vyhřátí Finské sauny je okolo 60minut. Teplota ve Finské sauně se pohybuje okolo 90-100°C. Doporučená doba v sauně je maximálně 15minut.

Infrasauna

Infrasauna využívá moderní technologii infrazáření. Díky tomu nejsou potřeba žádná kamna, jako tomu je u Finské sauny. Princip Infrasauny spočívá v prohřátí lidského těla pomocí infrazáření. Teplota Infrasauny se pohybuje okolo 60°C. Díky infrazáření je i doba vyhřátí sauny mnohem nižší nežli u Finské sauny a to přibližně 8-12minut. Délka pobytu v Infrasauně je individuální věc můžete tam pobývat a relaxovat klidně 45minut. Infrasauny se dělají v mnoha provedeních a jejich rozměry jsou opravdu malé většinou cca 1,5mx1,5m. Lze jí tedy umístit takřka kamkoliv. Moderní infrasauny nabízejí různé technické vychytávky například zabudovaný audiosystém a můžete si při saunování pouštět vaše oblíbené interprety, či skladby, které ještě více znásobí relaxaci a uklidnění, které v Infrasauně budete pociťovat. Infrasauna posiluje kardiovaskulární systém, pomáhá regenerovat svaly a tělo po náročném dnu, pozitivně působí na pokožku a snižuje únavu a v dnešní době, co člověk opravdu potřebuje, odbourává stres. V dnešní době se již nemusíte plahočit do různých fitness center, či zkrášlujících salonů, ale můžete si pořídit vlastní Infrasaunu k vám domu.

Finská sauna

Infrasauna

Princip: Šíření tepla skrz vlhkost a vzduch Prohřátí těla pomocí infrazáření
Doba vyhřátí sauny: Okolo 60minut Okolo 10minut
Teplota v sauně: 90-100°C 60°C
Doporučená doba pobytu  Maximálně 15minut Klidně 45minut
Průměrné rozměry sauny: Cca 2x2m Cca 1,5×1,5m
Průměrná cena: 30-60 000Kč Přibližně 20 000Kč

 

Závěr:

Osobně zastávám názor, že Infrasauna je vhodnější do interiéru a dovnitř bytu, či domu. Oproti Finské sauně vám nebude zvyšovat vlhkost okolí a zároveň Infrasauna má menší rozměry, takže je více mobilní a nezabere vám moc místa z vašeho obydlí. Pokud investujete do různých doplňků Infrasauny tak můžete mít například zabudované audio centrum v panelu Infrasauny a budete si moc nastavit písničky, jaké mají hrát po dobu vašeho pobytu v infrasauně , tím ještě více zvětšíte své pohodlí a relaxaci v infrasauně. Krom toho také nabízí delší dobu pobytu v ní.

Ovšem Finskou saunu doporučuji pro venkovní řešení, například v dřevěné podobě bude dokonale zapadat do koncepce zahrady a krom toho má Finská sauna i své kouzlo, když vylezete z ní a spolu s vámi mlha z teplého vlhkého vzduchu. Krom toho Finská sauna má i své osobité kouzlo a romantickou atmosféru, díky kamnům na kterých jsou rozehřáté kameny a při jejich shlazení nastává krásný okamžik, který navodí tu správnou atmosféru.