V dnešním článku se zaměřím na aktuální trend, který získává čím dál více na oblibě. Jedná se o krabičkovou dietu, která dříve byla spíše doménou celebrit, kterým nevadilo utrácet naprosto nadsazené ceny na jídlo v krabičkách. Naštěstí tomu již tak není a tato služba je finančně dostupná skoro každému. V článku se budu snažit sepsat klady, zápory a především kdy se vyplatí. Službu není nutné zdlouhavě představovat, jistě jste o ní slyšeli, či četli v časopisech.  Jedinou věc, kterou bych rád zmínil, je pokrytí dovozu, či osobního odběru je aktuálně pouze ve velkých městech v České republice.

Výhody:

Krabičková dieta odstraňuje „svazující“ elementy diety, kvůli kterým často končí nezdarem. Základním pilířem je správné přemýšlení nad ní. Člověk musí neustále vymýšlet jídelníček a kontrolovat jednotlivé kalorické hodnoty surovin a jejich výživový obsah, aby výsledný pokrm měl nejen nízkou kalorickou hodnotu, ale byl především pro tělo přínosný. Obsahoval hodně bílkovin, plnohodnotné sacharidy a zdravé tuky. K tomu slouží například kalorickeTabulky.cz. Ovšem ve výsledku toto sepisování jídelníčku zpravidla trvá déle nežli samotné vaření. Dalším elementem je pestrost jídel, pokud budete jíst stále dokola kuře s rýží, tak za nějakou dobu se vám zhnusí, jednoduše se ho přejíte. Navíc to bude neblaze působit  na vaši psychiku, jelikož člověk jí i očima a potřebuje na talíři pestrost různých barev.  V neposlední řadě je důležité umět správně vařit, aby výsledný pokrm byl zdravě připraven. Žádné přesmažené kuřecí maso nasáklé olejem. S krabičkovou dietou nemusíte nad jídlem přemýšlet, to dělají nutriční specialisté za vás, ani neztrácíte čas vařením.

Tip: Pokud vám zaměstnavatel dává stravenky. Lze s nimi dietní programy platit.

Nevýhody:

Do ceny denního jídla, což činí průměrně cca 250Kč (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře) musíte započítat cenu dopravy cca 120Kč, nebo si vybrat firmu, která nabízí osobní odběr zdarma v různých pobočkách. Tento model dovážky nabízí dietavkrabicce.cz, odkud vám dovezou jídlo kamkoliv v Praze, včetně Prahy východ a západ za zmíněnou cenu dopravy, nebo si ráno cestou do práce vyzvednete jídlo sami v některé ze zprostředkovaných poboček zdarma, či za malý poplatek.

Pro koho je vhodná?

  • Pro začátečníky, zpravidla první dva týdny diety jsou nejrizikovější, že se vrátíte zpátky k vašemu starému stravovacímu návyku. Poznáte, že zdravé jídlo nemusí být nudné a fádní. Navíc že hubnout neznamená hladovět.
  • Pro lidi, kteří žijí v bytě/domě sami. Ekonomicky se vám vyplatí spíše program ve variantě osobního odběru, nežli vaření pro jednoho doma.
  • Pro časově vytížené. Zdravá strava vyžaduje značnou dávku času, jak jsem již zmiňoval výše. Pokud máte časově náročnou práci a váš čas je pro vás drahý. Určitě se vyplatí si připlatit za dovoz jídla a mít více času pro sebe, či vaší rodinu.