Ovoce a zelenina jsou základním pilířem zdravého životního stylu. Tento nevyvratitelný fakt zná snad každý člověk, který se zajímal o zdravé stravování. V tomto článku si probereme obsah těchto surovin, jak poznáme čerstvost a kvalitu, dále vhodný čas konzumace s ohledem na dietu.

Zelenina

Základní surovina, takřka každého vaření. Buďto je přímo součástí pokrmu, nebo v podobě přílohy. Kvalita zeleniny značně ovlivňuje výslednou kvalitu pokrmu. Člověk snadno pozná, zda se vařilo z čerstvé suroviny, nebo mražené. Čerstvou zeleninu poznáte podle oka = nemá žádné vady na povrchu, dále hmatem, že nebude například: paprika příliš měkká a nakonec pomocí čichu, poněvadž čerstvá vždy voní. Obsahově má vysoký podíl vlákniny, která přispívá ke snižování cholesterolu, zlepšuje zažívání a pomáhá v hubnutí.

Zelenina je vhodná ke konzumaci po celý den, díky minimálnímu obsahu kalorií a sacharidů.  Například vhodnou dietní večeří může být zeleninový salát z okurky, rajčete s balkánským sýrem.

Ovoce

Ovoce není třeba zdlouhavě představovat základní zdroj většiny vitamínů pro lidské tělo. Obsahově má vyšší kalorickou hodnotu, oproti zelenině a vysoké množství fruktózy (ovocného cukru). Z tohoto důvodu je konzumace vhodná především v dopoledních hodinách. Kvalitní ovoce poznáte podle vůně a zralosti. Nesmí obsahovat žádné povrchové vady, které znamenají buďto nešetrné zacházení, nebo dlouhou dobu uskladnění.

V dnešní době je opravdu věda nakoupit čerstvé ovoce a zeleninu, nejen pro klasické drobné zákazníky, ale i pro firmy podnikající v gastronomii (restaurace), ve kterých je čerstvost a kvalita základem dobrého jídla a úspěšného podnikání. Rozhodně se vyhněte nákupu v supermarketech, kde byste akorát ztráceli čas. Doporučuji navštívit internetové stránky české firmy Šandera, která nabízí velkoobchod ovoce zelenina, již od roku 1996.  Šandera umožňuje nákup za velkoobchodní ceny přímo ve vlastním skladu, nebo rozvoz 7 dní v týdnu. Pokud byste s dodaným zbožím nebyli spokojeni, vaši stížnost vyřídí do 24 hodin.

Šandera velkoobchod ovoce zelenina