Spalovače tuků jedno z hodně diskutovaných témat o jejich účinnosti. Opravdu fungují? Pomáhají hubnout? Nejdříve bych vás rád zbavil mýtu, že pokud si koupíte jakýkoliv spalovač tuků a budete nadále po celý den pouze sedět a minimálně se hýbat, že díky němu zázračně budete hubnout. Samozřejmě je to naprostá blbost. Spalovače podporují spalování pouze v případě fyzické aktivity například běhání, posilování atd.

Co je to spalovač?

Jedná se o doplněk stravy (suplement), který podporuje spalování tuků. Anglický název této kategorie suplementů „Fat Burner“ v českých obchodech je naleznete pod názvem „Spalovače tuků“. Nejčastěji účinnost spalovače pocítíte, že se budete více potit při běhání, či tréninku v posilovně.

Základní složky spalovačů:

Jsou stovky výrobců nabízející spalovače tuků různého složení obohacené o různé výtažky z rostlin, ale takřka vždy obsahují tři základní složky:

  • Kofein
  • L-karnitin
  • Synefrin

Každá složka má svou funkci. Kofein dodává energii tělu pro fyzický výkon, dále Synefrin pomáhá metabolické přeměně/odbourávání tuků a L-karnitin zase tyto odpadní látky z přeměny odvádí z těla.

Fungují spalovače tuků?

Nastává otázka, zda opravdu spalovače fungují, nebo se jedná o drahé placebo? Osobně si myslím, že nemá cenu kupovat drahé spalovače tuků, které jsou od výrobce složené z mnoha složek, kde u většiny není ověřená funkčnost. Zato u Kofeinu a Synefrinu funkčnost ověřená je, co se týče L-Karnitinu tak funkčnost je velice sporná a někdo tvrdí, že funguje jiný zase ne. Doporučuji tedy zakoupit samotně tablety Syfrinu a případně Kofeinu (zde je třeba dávat pozor, pokud před tréninkem pijete kafe, či předtréninkový nakopávač tak ty v sobě mají už vysoký obsah kofeinu, pak není tableta kofeinu navíc nutná)

Spalovač si berte cca 30minut před fyzickou námahou, aby se mohl stihnout v těle vstřebat a začít působit, což ucítíte větším pocením. Zde je nutné pít dostatečné množství tekutin, aby nedošlo k dehydrataci z které by vás mohla začít bolet hlava.

V případě, že máte nějaké zdravotní potíže, poraďte se před užitím spalovače se svým lékařem.