V tomto článku se dozvíte, proč je tak důležité posilovat břišní svaly, a i když se u spousty cvičících jedná o nenáviděnou partii těla je velice důležitá v mnoha ohledech.  Text článku rozdělím do dvou bodů první bod bude estetická funkce břišních svalů a druhý bude bude funkce břišních svalů.

1. Estetická funkce břišních svalů.

Pokud je cílem vašeho posilování ohromování druhého pohlaví, či pouze si chcete zvýšit sebevědomí letními procházkami kolem břehu rybníka, či v plaveckém areálu a sledováním úžasu okolí nad vaším tělem, tak jsou pro vás břišní svaly velice důležité. Břišní svaly formulují vzhled postavy a pro mnoho lidí je mnohem důležitější z pohledu „krásy“ zda máte vidět vysekané břišní svaly (takzvané „buchtičky“), nežli například biceps a tricepsy a o nohách už vůbec nemluvě.

Důležité je vědět že u břišních svalů není základem jejich posilování, ale správná životospráva, protože bez ní se můžete snažit posilovat břicho sebevíce a ano budete mít břišní svaly, jenže je nikdo neuvidí protože budou zkované pod vrstvou tuků. Vzhledový výsledek je tedy v tomto případě, jako když žádné břišní svaly nemáte.  Někdy se uvádí poměr důležitosti posilovávání břišních svalů v posilovně a pak správná životospráva mimo posilovnu, jako 30% ku 70%.

2. Funkční důležitost břišních svalů.

Byla by velká chyba, kdyby si někdo myslel, že břišní svaly jsou pouze na okrasu. Ba naopak břišní svaly jsou velice důležité. Jejich hlavní úlohou je zpevnění středu těla a ochrana orgánů. Pokud již něco víte o posilování, tak je vám jasné proč je tak důležitá pevnost středu těla. Možná se vám to nezdá, ale břišní svaly se zapojují u mnoha cviků, které na ně nejsou zaměřeny například dřepy atd. Díky pevnému středu těla si budete moci nakládat mnohem větší váhy, nežli kdyby jste neměli pevný střed těla.