Suchary jsou zdravou alternativou pečiva, především toho světlého, které je často označováno za zdroj prázdných kalorií, jelikož tyto kalorie nemají pro tělo žádný výživový přínos a jdou do tuků. Častý název sucharů na obalech jsou chlebíčky („cakes“). Neformální označení, které můžete často u lidí slyšet, že jíte „polystyren“.
Pokud to s dietou a hubnutím myslíte vážně vyvarujte se sucharům s polevami, jako je jogurtová, kakaová, čokoládová, atd. Tyto polevy mají v sobě nezdravý tuk a jednoduché cukry.Ve výsledku na nich není nic dietního, ba naopak.
V regálech obchodů můžete dnes vidět desítky verzí sucharů s různým složením:
- rýžové
- pšeničné
- kukuřičné
- různé směsi označované jako „celozrnné“
- žitné
- grahamové
- pohankové
- atd.
Jaké jíst suchary:
Doporučuji rýžové suchary, který jsou skvělým zdrojem plnohodnotných sacharidů. Jedná se o jednosložkovou potravinu, jelikož jsou složené čistě z celých zrn rýže a žádných příměsí. Například rýžové chlebíčky od Racia jsou složené pouze z celých zrn hnědé rýže (natural), která si zachovává vitamíny a minerální látky.
Info: Ve 100 gramech rýžových chlebíčků je cca 83 gramů plnohodnotných sacharidů a jen 3g jednoduchých cukrů, dále 8g bílkovin rostlinného původu a 1g tuku.
Kdy jíst suchary:
Suchary doporučuji konzumovat především v dopoledních hodinách k snídani a svačině.
- Výbornou snídaní jsou rýžové suchary pomazané tvarohem s plátkem kvalitní šunky.
- Svačina rýžové suchary s cottage sýrem, či suchary s nakrájenými cherry rajčaty.
Cena rýžových (chlebíčků) sucharů:
Suchary jsou levné, jejich cena se pohybuje v rozmezí 15-20 korun.